Peltoniemis njuter av bekvämligheten i lägenhetsliv
I Beckbrukets Glans bor Päivi och Seppo Peltoniemi, som aldrig tröttnar på att beundra utsikten från balkongen. Hur solen går ner bakom Trullön och färgar himlen mjukt orange. Efter parets flytt från egnahemshus till en lägenhet saknar de varken snöskottning eller gräsklippning, utan njuter av boendets lätthet och rörelsefriheten.

Att flytta från ett egnahemshus kan kännas som ett stort steg, men enligt Päivi och Seppo Peltoniemi betyder det inte att man ger upp naturen eller sin egen ro.
— Förutom att naturen öppnar sig från fönstren i vårt hem kan vi gå direkt ut på skogsstigar eller till havet genom dörren med hunden. Det är underbart att lyssna på fåglarnas sång på morgonpromenaden, beskriver Päivi.
Peltoniemis berättar att boendet i höghus är tystare och lugnare än förväntat.
— I denna byggnad har man löst saken smart, då trapphuset inte är öppet från botten till de översta våningarna, utan det finns dörrar mellan varje våning. På så sätt hörs det nästan ingenting från trapphuset in i lägenheterna, berömmer Seppo.
Nycklarna till ett kvalitativt och välutrustat hem
Peltoniemis köpte en 82,5 m2 stor trerumslägenhet på sjätte våningen i Beckbrukets Glans redan under byggnadsfasen och kunde flytta in i sitt nya hem våren 2021.
Päivi och Seppo följde noggrant färdigställandet av sitt nya hem och fick påverka materialvalen.
— Vi fick se lägenheten i olika skeden, alltid när vi ville. Under byggprocessen följde vi konkret hur vårt hem blev färdigt, berättar Seppo.
Deras önskemål togs väl i beaktande.
— Köket, kakelplattorna och fondväggarna i sovrummet valdes så att de skulle passa vår stil, säger Päivi.
Tidsplanerna höll och kommunikationen fungerade. På överlåtelsedagen var kylskåp och frysar påslagna och hemmet var helt inflyttningsklart.

Hemmet ligger nära staden, havet och naturen
Flytten var inte ett hastigt beslut. Ett egnahemshus började kännas för stor och arbetsam när barnen flyttade ut i världen.
— Det var ett bra hem, men underhållet började kännas tungt, berättar Seppo.
Det svåraste var att göra sig av med den mängd saker man samlat på sig i flera decennier.
— Då var man tvungen att göra svåra val. Vi sålde, gav bort och körde saker till återvinningscentralen. Vi har klarat oss bra med mindre, skrattar Päivi.
Beslutet att flytta till ett höghus har man inte ångrat. Enligt paret är läget för Beckbrukets Glans utmärkt. Både stad och natur finns nära till hands. Vardagen har blivit avslappnad och bekymmersfri med det nya hemmet.
— Här är det lätt att leva. Vi behöver inte tänka på vem som sköter gården eller vem som rensar taket från snö. Och att åka på semester är lätt, bara att stänga dörren bakom sig.
Förutom läget gläder sig Päivi över två balkonger, varav den ena finns i sovrummet och den andra i vardagsrummet.
— Båda används, på balkongen i sovrummet dricker vi ofta kaffe på sommaren.

Drömmer du också om ett enkelt boende nära havet?
En tredje tornhus, Beckbrukets Våg, håller på att färdigställas i Beckbruket i Karleby. I den finns fortfarande lediga lägenheter med fantastisk utsikt. Lägenheterna beräknas stå klara hösten 2026.